Czym jest cukrzyca

Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną, która może być tragiczna w skutkach, gdy nie jest leczona we właściwy sposób. Choć jest trudna do wyleczenia, to przy odpowiednich środkach prewencyjnych pozwala na normalne funkcjonowanie.

Cukrzyca typu II to często występujące schorzenie charakteryzujące się ewidentnie zaburzoną regulacją poziomu cukru we krwi. Zaburzona regulacja wynika z obniżonej wrażliwości organizmu względem insuliny.

Cukrzycy nie można bagatelizować

Ryzyka związane ze zbyt wysokim poziomem cukru w krwioobiegu są bardzo liczne. Może dojść do uszkodzenia siatkówki, nerek i nerwów. Znacznie groźniejsze są jednak powikłania przewlekłe, do których dochodzi poprzez uszkodzenie dużych naczyń krwionośnych – w tym przypadku możemy mówić o ryzyku wystąpienia choroby wieńcowej, choroby naczyń mózgowych czy też choroby niedokrwiennej kończyn dolnych.

Jak beta-glukan może pomóc cukrzykom

Z badań przeprowadzonych na grupie pacjentów z cukrzycą wynika, iż beta-glukan wpływa pozytywnie na regulację poziomu cukru we krwi. Poziom glukozy i insuliny we krwi zostaje obniżony niebawem po przyjęciu przez organizm porcji b-glukanu. Dzięki temu, dieta w której uwzględnione zostały właściwe dawki beta-glukanu, pozwala uniknąć wahań poziomu cukru, wpływając korzystnie na metabolizm cukrów.

Beta-glukan może być więc wykorzystywany w profilaktyce i leczeniu cukrzycy.