Nadwaga – nie można jej bagatelizować

W dzisiejszej dobie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, iż otyłość niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Oprócz niezadowalającego wyglądu, gorszego samopoczucia i słabej kondycji, narażamy się na wystąpienie szeregu innych schorzeń, w tym zaburzeń układu pokarmowego.


Po co organizm odkłada nadwyżkę energetyczną?

Gdy spożywamy posiłek zawierający węglowodany, w postaci np. chleba, makaronu, ryżu itp. (o słodyczach nie wspominając), nasz organizm odkłada nadmiar cukru pozyskany z tego posiłku w postaci glikogenu. Jest on magazynowany zarówno w wątrobie jak i w mięśniach, w celu „uwolnienia” pomiędzy posiłkami (abyśmy nie tracili energii) oraz wykorzystania przy mogącym nastąpić intensywnym wysiłku fizycznym.

Jeśli nie wykorzystaliśmy w danej chwili pozostałych zapasów glikogenu, a dostarczymy organizmowi kolejnego „zastrzyku” węglowodanów, ich nadmiar zostanie przekształcony bezpośrednio w tkankę tłuszczową. Wiąże się to również ze wzrostem poziomu cholesterolu.


Jak beta-glukan przyczynia się do walki z otyłością?

Wykres w uproszczony sposób obrazuje poziom glukozy w organizmie po posiłku oraz czas, przez jaki organizm może z niej korzystać na potrzeby energetyczne. Czerwony obszar doprowadza wykres do bardzo wysokiego poziomu, przez co organizm nadwyżkę energetyczną musi zamienić również na tłuszcze i cholesterol. Z kolei pole oznaczone na niebiesko, przedstawia sytuację po spożyciu takiego samego posiłku, uzupełnionego jednak o porcję beta-glukanu.

Upraszczając, dieta bogata w beta-glukan pozwala na korzystniejsze wykorzystanie energii z posiłków, dodatkowo zmniejszając szanse na zamianę nadwyżki na tkankę tłuszczową i cholesterol. Dzięki takiej diecie znacząco zmniejszamy również szanse na wystąpienie wielu schorzeń układu pokarmowego.


Beta-glukan – kolejna zaleta w walce z nadwagą

Substancje te tworzą tzw. żelowe sieci, które oblepiając ściany naszego żołądka, powodują zmniejszenie uczucia głodu – organizm czuje się bardziej nasycony. W konsekwencji spożywamy mniejsze posiłki, gdyż czujemy się bardziej syci.

Beta Glukan C3 Complex od Yango  stosowany w codziennej diecie pomaga w walce z nadwagą i otyłością.